Son Güncelleme:
31/01/2024 - 09:48

Lisansüstü

 

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü'nün Yüksek Lisans ve Doktora Programları öğrencileri bu alanlarda uzmanlaşmaya, yaşamları boyunca sürecek öğretim ve araştırmacılığa hazırlamak üzere düzenlenmiştir. Bu programlar bir yandan öğrencilerin kişisel yetenek ve ilgileri doğrultusunda şekillendirecek araştırmalara olanak sağlarken, öte yandan kaliteden ödün vermeyen yüksek standartta bir eğitimi gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır.

 

Bölüm her yıl yaklaşık 10 doktora ve 25 yüksek lisans öğrencisi kabul etmektedir. Bölümde halen kayıtlı yaklaşık 70 Yüksek Lisans, 40 Doktora öğrencisi bulunmaktadır. Bölüm nitelikli lisanüstü öğrencilerinin de katkısıyla gelişen canlı bir entellektüel topluluk oluşturmaktadır. Öğrenciler bölümün öğretim üyelerine her türlü konuda danışabilmektedirler. Yüksek lisans derslerinin çoğu 10 ile 20 kişi arasında değişen sınıflarda yapılmaktadır. Doktora dersleri ise çoğunlukla 'bağımsız çalışma' nitelikli olup 2-5 öğrenci arasında değişen küçük gruplarla yapılmaktadır. Bu derslerde öğrenciler öğretim üyesinin yakın gözetiminde seminerler hazırlayıp sunmaktadırlar.

 

Bölüm Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanlarında herhangi bir baskın görüşü derslere ve çalışmalara yansıtmamakta ve çeşitliliğe önem vermektedir. Bölümün yaklaşımındaki bu esneklik lisanüstü öğrencilerin farklı perspektiflerden olayları ele almaları konusunda destekleyici bir ortam yaratmaktadır.

 

Yüksek Lisans öğrencileri ilk yılı derslerden ikinci yılı ise tez sürecinden oluşan toplam 2 yıllık bir programdan sorumludurlar. Doktora öğrencileri ise 4 yıllık bir program planlaması için teşvik edilmektedir. İlk iki yılda dersler ve bağımsız çalışmalar yer almakta; kalan iki yılda ise tez çalışmaları yapılmaktadır.

 

Doktora Programı Uygulama Yönergesi